İhtiyat Sandığı Dairesi Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz.


K.K.T.C. İHTİYAT SANDIĞI DAİRESi e-ihtiyat ve Bütünleşik

 Finansal Bilgi Yönetim Sistemi Projesi. Tanıtım Sayfası. 

Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi (İ.D.M.) Tüzüğü. 

(Temmuz 2018)

 


Bu sitede İhtiyat Sandığı Dairesi uygulamaları, yönetim yapısı, Daire mevzuatı ve iştirakçilerine sunmuş olduğu hizmetler anlatılmak istenmektedir.


        İhtiyat Sandığı Dairesi kurulduğu 1972 yılı ve fiilen faaliyete geçtiği 1/12/1973 yılından itibaren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren bir Sosyal Güvenlik kurumudur.


        Genel olarak İhtiyat Sandığı Dairesinin amacı; K.K.T.C. yurttaşlarının istihdam edilmelerinin teşvik edilmesi, K.K.T.C’de istihdam edilen müstahdemlere ve isteğe bağlı olarak İhtiyat Sandığı kapsamına giren işverenlerin sosyal güvenliklerinin sağlanması ve emeklilik veya yaşlılık aylığı almaya hak kazandıkları zaman yatırımlarına karşılık emeklilik ikramiyesi verilmesidir.


        Bununla birlikte iştirakcilerine, çalışma hayatı süresince yasadaki koşullara bağlı olarak avans, ¼ ödemesi ve fark ödemesi şeklindeki uygulamalarla karşılaştıkları maddi sıkıntılarına da önemli ölçüde destek olunmaktadır.


1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile birlikte K.K.T.C.’nde ilk kez çalışma hayatına başlayan tüm kesimleri kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın kapsamına alan İhtiyat Sandığı Dairesi’nin fonksiyonu ve önemi her geçen gün artmaktadır.


        Bu sayfada dairemizle ilgili bütün form, dilekce ve programlara yukardaki linklerden ulaşılabilir ve Dairemizle ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi ana sayfamızdaki iletişim bölümünden bizlere rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.Mart 12

Bu sitede İhtiyat Sandığı Dairesi uygulamaları, yönetim yapısı, Daire mevzuatı ve iştirakçilerine sunmuş olduğu hizmetler anlatılmak istenmektedir. Detaylar için Yukarıda bulun...

Bu sitede İhtiyat Sandığı Dairesi uygulamaları, yönetim yapısı, Daire mevzuatı ve iştirakçilerine sunmuş olduğu hizmetler anlatılmak istenmektedir. Detaylar için Yukarıda bulun...

Daha öncede Teşvik Pirim Sistemi olarak bilinen tüzük, 05/12/2013 tarihinde yenilenmiş ve ismi

Yerel İstihdamın Desteklemesi olarak değiştirilmiş ve yürülüğe girmiştir. Tüzük ile ilgi biligileri

Sitemizde Var olan Yasa ve Tüzükleri Okumak için Acrobat Reader Gereklidir. Ücretsiz olarak buradan alabilirsiniz