K.K.T.C. İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ 

TARİHCESİ 


1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden, 21 Aralık 1963 olayları ile dışlanan Kıbrıs Türk Toplumu diğer tüm alanlarda olduğu gibi çalışma hayatında da büyük sıkıntılarla başbaşa bırakılmıştı. Kıbrıs Türk toplumu çalışanları ekonomik ve sosyal menfaatlerden yoksun ve sosyal güvenlik hakları olmadan çalışma hayatlarına devam etmek zorunda kaldılar.


Kendi kendini idare etme sürecinin başladığı 1963 tarihinden itibaren bununla ilgili gerekli organların oluşmasıyla birlikte çalışma hayatının vazgeçilmez unsur olan sosyal güvenlik yapılanması da Türk Toplumunun gündemine alınıp bu yöndeki çalışmalar başlatıldı. O dönemde ekonomik faaliyetlerini sürdürmekte olan K.T.Kooperatif Merkez Bankası, Türk Bankası, Bel-Kola ve Halkın Sesi Gazetesi gibi kuruluşlardaki çalışanlar, çalıştıkları süre içerisinde işverenlerinin de katkısı ile yapılan kesintilerle kendi bünyelerinde oluşturdukları fonlarla tasarrufa yöneldiler. Değişik işkollarında başlayan ve giderek yaygınlaşan bu tasarruf hareketini tüm çalışanlara yaymak ve yasal bir zemin oluşturmak amacıyla o dönemin idaresi durumundaki “Geçici Türk Yönetimi” “1972 ihtiyat Sandığı Yasası” diye isimlendirilen Yasayı Türk Cemaat Meclisinden geçirerek yasal bir statü oluşturdu. Tanıtım ve Kuruluş Çalışmaları 1973 yılında tamamlanan İhtiyat Sandığı 1/12/1973 tarihinde fiilen yürürlüğe girmiş oldu.


Başlangıçta merkez Lefkoşa olmak üzere Mağusa, Limasol, Baf, Larnaka ve Lefke Şubeleri ile faaliyete geçen İhtiyat Sandığı, 1974 Barış Harekatı sonrasındaki süreçte Limasol, Baf  ve Larnaka şubelerinin faaliyetine son vermiştir. Buna karşılık 1974 yılında yeniden şekillenen coğrafyaya uygun olarak Girne, Güzelyurt ve Yeni İskele Şubeleri faaliyete geçirilmiştir.


1972 İhtiyat Sandığı Yasası, 1993 yılında yeniden ele alınarak değiştirilmiş ve 34/1993 Sayılı İhtiyat Sandığı Yasası adı altında yeni bir yasa ile uygulamalarına devam etmektedir.


Bu Yasa’da günümüz  koşullarına uygun olarak yapılan birçok değişiklikle birlikte iştirakçilerinin menfaati doğrultusunda birçok uygulama da gündeme getirilmiştir. İştirakçilere yönelik gerçekleştirilen uygulamaları ana başlıklar halinde şu şekilde belirtebiliriz.;

 

·         Fark Ödemesi

 

·         ¼ Ödemesi

 

·         Avans

 

·         İşten ayrılma halinde toptan ödeme

 

·         İhtiyat sandığı kadrolarında çalışan sürekli personele emeklilik hakkı tanıdı.

 

Günümüzde Lefkoşa Merkez ile birlikte Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele Şubeleri ve Lefke’de bir bürosu bulunan İhtiyat Sandığı Dairesi Kadro Yasası’na göre toplam personel sayısı 191 kişi olup şu an  itibarıyla fiilen çalışan personelimiz 151 kişidir.